WhatsApp Instagram Telefon
background

Sıkça Sorulan Sorular

Diyabetik ayak bakımı, şeker hastalığına bağlı olarak ayaklarda oluşan; kızarık, şişlik, kesik gibi durumların erken farkına varılarak yaraya dönüşmesini engellemek veya diyabetik ayak yarası oluştuktan sonra enfeksiyon riskinin azaltılması açısından önemlidir.

Her yedi diyabet hastasından birinin hayatının bir döneminde ayağında yara açılabilir. Bu nedenle kimlerin diyabetik ayak gelişimi açısından risk altında olduğunun bilinmesi için her diyabet hastasının düzenli kontrollerden geçmesi büyük önem taşır. Diyabetik ayak gelişmesi yönünden daha fazla risk taşıyan bu hastalar ise şu şekilde sıralanabilir:

Kan şekeri seviyesi yüksek seyreden kişiler, ayakta daha önce yara açılmış kişiler, ayakta his kaybı olanlar, diyabete bağlı böbrek hasarı gelişenler, görme bozukluğu/kaybı olanlar, damar tıkanıklığı gelişenler, ayak bileği hareketliliğinde azalma olanlar, ayakta şekil bozukluğu olanlar, ayakta kuruluk ve çatlakları olanlar, yetersiz ayak bakımı olan kişiler, ayak temizliğine dikkat etmeyenler, sigara kullanımı olanlar, şişman ( obez ) kişiler, 65 yaş ve üzerinde olanlar, ayak ve tırnakta mantar enfeksiyonu olanlar, yanlış ayakkabı kullanan veya çıplak ayakla dolaşanlar.

Diyabet, insülin hormonunun yetersizliği, yokluğu ve/veya eksikliği sonucu oluşan karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasında bozukluklara yol açan, hiperglisemiyle karakterize akut metabolik ve kronik dejeneratif komplikasyonlara neden olan bir hastalıktır. Diyabet hem dünyada hem Türkiye de en önemli sağlık sorunlarından biri olarak kabul edilmektedir. Diyabetli sayısının her geçen gün artması, diyabetin her yaşta görülmesi, önlem alınmazsa ağır organ hasarlarına neden olması, yaşam kalitesini düşüren maliyeti yüksek bir hastalık olması, diyabetle ilişkili sağlık sorunlarının insanların yaşamını ve sağlık sistemlerini ciddi derecede etkilemesi bu kanıyı güçlendirmektedir. Aynı zamanda diyabet Dünya Sağlık Örgütü tarafından en fazla ölüme neden olan kronik hastalıklar arasında sayılmaktadır.

Diyabet hastalarının tercih edecekleri ayakkabılar, rahat ve ayak parmaklarını hareket ettirebilecek şekilde geniş olmalıdır. Yeni ayakkabı alırken kişilerin akşama doğru ayaklarda oluşan bir miktar şişliği göz önünde bulundurarak en uygun numarayı seçmeleri önemlidir. Ayrıca ayakkabı içinde ayağın ağırlık dağılımın eşit olmasına ve ayakkabı bağlarının çok sıkı veya gevşek olmamasına dikkat edilmelidir.